Αρχείο ημέρας 24 Απριλίου, 2024

Ίδρυμα Λασκαρίδη

«H ωραία Ελλάς … με το βλέμμα των περιηγητών»

Στις 15 Νοεμβρίου 2023 η Β΄ Τάξη του σχολείου μας παρακολούθησε εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο ίδρυμα Λασκαρίδη με τίτλο «H ωραία Ελλάς … με το βλέμμα των περιηγητών» με τις εκπαιδευτικούς τους κυρίες Γιαννούκου Ε., Καπερώνη Ε., Παπαδημητρίου Α., Φατούρου Ν. Εισηγήτρια του προγράμματος ήταν η  κυρία Μυρτώ Πίγκου- Ρεπούση, επίκουρη καθηγήτρια Θεάτρου στην Εκπαίδευση.

Τα παιδιά με βιωματικό και συμμετοχικό τρόπο περιπλανήθηκαν μέσα στις εικόνες, τους χάρτες και τις αφηγήσεις και διαμόρφωσαν τις δικές τους ερμηνείες για την κοινωνία και τους ανθρώπους της συγκεκριμένης εποχής (16ος- 19ος αιώνας). Αξιοποιώντας στοιχεία του θεάτρου, κατάφεραν να επιτύχουν ουσιαστικές ιστορικές αναπαραστάσεις για την περίοδο της οθωμανικής κυριαρχίας και τον τρόπο ζωής των ελληνόφωνων πληθυσμών.

Οι μαθητές/τριες, επιστρατεύοντας τη φαντασία τους, διερεύνησαν διάφορα ερωτήματα και στη συνέχεια μοιράστηκαν σε ομάδες και έκαναν μια δραστηριότητα σε τρία βήματα. Αρχικά κάθε ομάδα δημιούργησε μία ιστορία/αφήγηση από το υλικό που μελέτησε για έναν συγκεκριμένο περιηγητή. Στη συνέχεια μέσα από παγωμένες εικόνες, παιχνίδια ρόλων, αυτοσχεδιασμούς και  την τεχνική της “καυτής καρέκλας” οδηγήθηκαν στον εντοπισμό διαφορών και ομοιοτήτων μεταξύ των  περιηγητών, για την εικόνα της Ελλάδας, για το ποια μπορεί να είναι η γνώμη των σημερινών τουριστών, πώς διαμορφώνεται, πώς έρχεται σε αντίθεση ή συμπίπτει με την εικόνα που έχουμε εμείς για την Ελλάδα σήμερα..

Ήταν ένα πολύ πρωτότυπο και ιδιαίτερο μάθημα ιστορίας για όλους μας!

Πρόγραμμα “Βλέπω και συζητώ”

Το πρόγραμμα “Βλέπω και συζητώ” του ΚΑΡΠΟΥ υλοποιείται με την αιγίδα και την υποστήριξη του Υπουργείου Πολιτισμού και την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε στις 11 Απριλίου του 2024 με την συμμετοχή των μαθητών της Α τάξης. Οι ταινίες που προβλήθηκαν στα παιδιά αφορούσαν κοινωνικά θέματα που σχετίζονταν με τις διακρίσεις, το προσφυγικό, τους μετανάστες αλλά και με τους αφανείς ανθρώπους αυτής της πόλης.

Τα παιδιά, αφού παρακολούθησαν 6 ταινίες μικρού μήκους, χωρίστηκαν σε μικρές ομάδες και μετά από μια όμορφη συζήτηση και έναν γόνιμο προβληματισμό αντάλλαξαν απόψεις σχετικά με τα θέματα που προβλήθηκαν και στο τέλος μέσω ψηφοφορίας ψήφισαν ποιες ταινίες τούς άρεσαν περισσότερο, αλλά και ποιες θα πρότειναν σε γνωστούς και φίλους τους.

Tο πρόγραμμα υλοποιήθηκε από τον θεολόγο του σχολείου μας  Δ. Διπλαρίδη, την φιλόλογο  Ε. Καπερώνη και την συμμετοχή της Διευθύντριας Κ. Μαυροματίδου.