Αρχική » Uncategorized » Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Σε μία πολύ όμορφη εμπειρία για όλους εξελίχθηκε η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την Παρασκευή 29/09/2023, για τους εκπαιδευτικούς, μαθητές και μαθήτριες του 3ου Γυμνασίου Αγίου Ιωάννη Ρέντη στο Πάρκο Αργυροκάστρου.

Συγκεκριμένα, η Διεύθυνση του σχολείου καθώς και ομάδα εκπαιδευτικών είχαν την ευκαιρία, με την πολύτιμη αρωγή της υπεύθυνης Προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά κ. Αλεξάνδρας Σουρμπή, να περιηγηθούν τον Βοτανικό κήπο, να πληροφορηθούν για περιβαλλοντολογικά προγράμματα, να αναγνωρίσουν φυτά και να ανταλλάξουν ιδέες για την εκπόνηση μελλοντικών προγραμμάτων στο σχολείο μας, όπως η δημιουργία ενός βοτανικού κήπου,

Οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας με τη βοήθεια της καθηγήτριας φυσικής αγωγής και την καθοδήγηση μελών των Αθλητικών Συλλογών Petanque Club Πειραιά και ΟΡΑΜΑ ήρθαν σε επαφή, έπαιξαν και διασκέδασαν με αθλήματα όπως petanque (εδαφοσφαίριση), μόλκι και turbojav. Έπαιξαν ακόμη μπάσκετ, βόλεϊ και πινγκ-πονγκ.

Ανυπομονούμε για παρόμοιες όμορφες δράσεις!